Zaznacz stronę

FAQ

1. Jak przygotować się do zakupu domu we Włoszech

Jeśli marzysz o zakupie apartamentu lub pięknej willi w Italii, najważniejszą decyzją, którą musisz podjąć w pierwszej kolejności to region, w którym chcesz wypoczywać, mieszkać lub ewentualnie zarabiać na wynajmie własnej nieruchomości.

Ceny nieruchomości we Włoszech od kilku lat są bardzo atrakcyjnie w porównaniu do cen nieruchomości w Polsce, a także wielu innych krajów w Europie. Na południu Włoch i w niektórych częściach środkowych Włoch domy i apartamenty są tańsze, a droższe na północy Włoch oraz w najbardziej turystycznych miejscach. Ceny działek we Włoszech również są atrakcyjne, jednak trzeba bardzo uważać, bo można w ogóle nie otrzymać pozwolenia na budowę. To w jakim regionie kupimy nieruchomość bezpośrednio wpływa na jej cenę i koszty utrzymania. Drugim ważnym kryterium jest więc określenie budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup nieruchomości w słonecznych Włoszech. Do ceny zakupu należy doliczyć wynagrodzenie notariusza, agencji, koszty tłumaczenia i tłumacza, podatki. Kwota ta waha się zazwyczaj pomiędzy 8 a 12% wartości nieruchomości.

Uwaga na tanie domy we Włoszech! Za tym, że apartament czy willa w Italii jest tania zazwyczaj coś się kryje. Może to być nieruchomość obciążona długami lub posiadająca lokatora z prawem korzystania z Waszego domu dożywotnio lub na przykład apartament z planem restrukturyzacji elewacji, której koszty w najbliższym czasie mają ponieść mieszkańcy. Haczykiem może być też lokalizacja – nieruchomość może być położona w mało uczęszczanym miejscu czy nieatrakcyjnej dzielnicy. Nie ma okazji za połowę ceny rynkowej. Domy nad morzem we Włoszech, przy plaży nie są tanie. Zawsze należy szukać przyczyny niskiej ceny. Również pozorem są domy za 1 € jako atrakcyjna, wyjątkowa okazja.

Etapy zakupu apartamentu, domu lub willi w Italii

Kiedy znamy już region, mieliśmy prezentację nieruchomości i wybraliśmy wymarzony apartament lub dom we Włoszech nasza agencja negocjuje cenę i składamy ofertę, po czym zarówno my – agenci, jak i notariusz sprawdzają poprawność wszystkich dokumentów, głównie pod kątem legalności budynku i weryfikacji obciążeń. Następnie klient podpisuje tzw. „propostę” – nieodwołalną ofertę zakupu, która zostaje przesłana do sprzedającego w celu podpisania. Umowa ta może być rejestrowana lub nie. Tak, jak w Polsce wpłacamy zadatek. Pomagamy wyrobić włoski kod podatkowy – niezbędny do zakupu nieruchomości. Później umawiamy wizytę u zaufanego notariusza, który odpowiada za ponowne sprawdzenie dokumentów i poprawność aktu notarialnego. Podczas aktu następuje wydanie nieruchomości, po czym zostaje już tylko przepisanie mediów. Pozornie zakup nieruchomości we Włoszech wygląda na prosty proces, a w rezultacie może być bardzo skomplikowany.

Jaki jest zakres Państwa usług?

Jesteśmy polską, licencjonowaną agencją pośrednictwa nieruchomości, specjalizującą się w pośredniczeniu w zakupie nieruchomości we Włoszech podczas całego procesu transakcyjnego – od pomocy w wyborze nieruchomości, po przepisanie mediów i liczników po zakupie. Zakup domu, apartamentu lub willi w Italii na wielu etapach różni się od zakupu w Polsce. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę kwestie urzędowe, formalno – prawne, barierę językową, kulturową i zupełnie inną mentalność (łatwo Włocha obrazić). Brak znajomości języka włoskiego, nawyków, zwyczajów i specyfiki włoskiego temperamentu może spowodować, że mimo naszej woli i szczerego pragnienia -do zakupu nieruchomości w ogóle nie dojdzie. Rozbudowa (nawet ścianka działowa (!)) lub remont wymaga odpowiedniej urzędowej zgody. Jeśli kupujesz na własną rękę i tego nie zauważysz, koszt legalizacji będziesz musiał ponieść osobiście, możesz też otrzymać decyzję o konieczności wyburzenia.

Bardzo ważnym aspektem jest sprawdzenie obciążenia nieruchomości, zaległości, hipotek, spraw meldunkowych, zgodności i legalności wybudowania lub rozbudowywania. Skrupulatne przeanalizowanie i sprawdzenie dokumentacji nieruchomości to podstawa. Nie jest to proste zadanie, gdyż w Italii, w przeciwieństwie do Polski, nie ma elektronicznych ksiąg wieczystych, a dokumenty posiadane przez włoską agencję często są nieaktualne lub mają braki. Dlatego właśnie nasi agenci oraz sprawdzeni notariusze analizują czy nie ma obciążeń, czy na przykład nie jest to „nuda proprieta” czyli nieruchomość z lokatorem, z prawem dożywotniego korzystania z tejże nieruchomości.

Przedstawiciel naszej agencji (dwujęzyczny) oraz dodatkowo zawodowy tłumacz są zawsze obecni podczas Państwa aktu notarialnego. Podsumowując, pomagamy na każdym etapie zakupu, włącznie z uzyskaniem włoskiego numeru podatkowego “codice fiscale.

Podatek przy zakupie nieruchomości we Włoszech – ile zapłacę 2% czy 9%?

Częstym pytaniem klientów jest: „Czy podatek, który musimy zapłacić u notariusza to 9% od wartości nieruchomości?”

Tak, ale od wartości katastralnej, a nie rynkowej. Każda nieruchomość we Włoszech ma swoją wartość katastralną, różną i prawie zawsze sporo niższą od jej ceny rynkowej. Wysokość podatku katastralnego (tak zwany podatek rejestrowy) płaconego u notariusza zależy od tego czy jest to nieruchomość z rynku pierwotnego czy z wtórnego oraz czy nieruchomość będzie rejestrowana jako pierwszy dom, czyli prima casa -tzn. faktyczne planujemy przeprowadzić się, mieć we Włoszech swoje miejsce zamieszkania, zameldować się i przenieść rezydencję podatkową, czyli tu rozliczać się z fiskusem), wówczas podatek wynosi 2% czy jako drugi dom – seconda casa (wakacyjny – przeznaczony na wypoczynek bądź wynajem), wówczas podatek ten to 9% od wartości katastralnej nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest z rynku pierwotnego wówczas należy doliczyć podatek VAT – wynosi on 4% ceny zakupu przy prima casa lub 10% ceny zakupu przy seconda casa.

Przy zakupie jako seconda casa, co roku będziemy płacić (tak jak w Polsce) podatek od nieruchomości, IMU – Imposta Municipale Unica, dużo niższy – średnio ok. 1% wartości nieruchomości.